درمان زانو

نکات مهم در راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اند دوست دارند هر چه زودتر روی پاهایشان راه بروند. اما راه رفتن بعد از عمل زانو باید مطابق دستور پزشک باشد چرا که ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. پس از گذشت دوران نقاهت بیمار کم کم شروع به راه رفتن می کند اما مدت زمان حرکت باید کوتاه باشد. پزشک نحوه راه رفتن و زمان شروع حرکت را برای بیمار مشخص می کند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهم راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب سایت نوبت دکتر آنلاین همراه ما باشید.

چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت؟

بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مهمترین عوامل می توان به سن و وضعیت سلامتی بیمار اشاره کرد. هر چه سن فرد بیشتر باشد ترمیم بافت ها به زمان بیشتر نیاز خواهد داشت و بهبودی کمی دیرتر حاصل می شود. میزان فعالیت بیماران سرعت بهبودی را تحت تاثیر قرار می دهد. هر گونه فعالیت پس از عمل تعویض مفصل باید تحت نظر پزشک انجام شود. به ویژه در چند ماه اول پس از جراحی مراقبت های بیشتری لازم است که بیمار آن را مطابق توصیه های پزشک انجام می دهد.

پیش از اینکه بیماران شروع به راه رفتن کنند باید پای آسیب دیده را نرمش دهند تا برای حرکت آماده شود. نرمش های مخصوص تحت نظر فیزیوتراپ انجام می شود و شروع آن یک هفته پس از جراحی است. ورزش ها تا 6 هفته بعد از عمل ادامه می یابند و از آن پس فرد می تواند کم کم روی پاهای خود حرکت کند. رسیدن به بهبودی کامل و بدون محدودیت حداقل به 18 ماه زمان نیاز دارد. برای کوتاه تر شدن این بازه زمانی و بهبودی سریع تر توصیه ما خرید زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند علاوه بر کاهش درد، گردش خون را در اطراف زانو افزایش داده و موجب ترمیم آسیب دیدگی ها این ناحیه می شود.

دریافت مشاوره پزشکی رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
دچار کدامیک از درد های زیر هستید؟(Required)

عمل تعویض مفصل زانو

روند بهبودی بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در نتیجه جراحی و سرعت بهبودی دارد. بنابراین بیمار باید تمام نکات گفته شده را مو به مو رعایت کند تا هرچه سریع تر روی پاهای خود راه برود. در ادامه روند بهبودی را تا یک سال پس از جراحی مورد بررسی قرار خواهیم داد:

سه هفته بعد از جراحی

پس از گذشته سه هفته باید بتوانید به آرامی روی پا ایستاده و قدم بردارید. استفاده از واکر و عصا به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری برای گام برداشتن داشته باشید. پزشک جهت تقویت عضلات ساق، همسترینگ و چهارسر ران نرمش های را توصیه می کند که در منزل انجام دهید. همچنین برای انعطاف پذیری بیشتر در این نواحی لازم است تحت نظر فیزیوتراپ قرار گرفته و ورزش های تخصصی انجام دهید. بعد از این تمرینات شما باید بتوانید زانوها را تا 120 درجه خم کنید. در این صورت نشست و برخواست و سوار شدن در خودرو برای شما راحت تر خواهد بود.

4 تا 6 هفته بعد از جراحی

ورزش ها تا جایی ادامه می یابد که شما بتوانید به اندازه 10 دقیقه بدون واکر و عصا حرکت کنید. همچنین انعطاف زانو برای خم کردن بیشتر شده و برای انجام کارهای سبک آماده خواهد شد.

8 تا 12 هفته بعد از جراحی

جلسات فیزیوتراپی برای بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اند حداکثر تا 12 هفته است. پس از آن افراد باید راه رفتن بعد از عمل زانو را شروع کنند و حتی در مسیرهای کوتاه تر پیاده روی روزانه داشته باشند.

12 ماه بعد از جراحی

یک سال بعد از جراحی تعویض مفصل، زانو تقریبا عملکرد عادی خواهد داشت و انجام ورزش های سنگین ممکن خواهد بود. برای مثال می توانید دوچرخه سواری کنید یا در باشگاه وزنه بزنید. توجه داشته باشید که دو سال پس از جراحی نیاز به تمرینات ویژه ای است که باید برای تقویت مفصل زانو انجام شود تا از بروز مشکل جلوگیری گردد.

دوران نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

انجام چه اقداماتی سبب تسریع روند بهبودی می ‌شود؟

برای اینکه سریع تر به بهبودی برسید و راه رفتن بعد از عمل زانو را شروع کنید تا ترمیم مفصل صورت بگیرد اقدامات زیر را انجام دهید:

برای کاهش تورم از کمپرس یخ استفاده کنید

عمل جراحی تعویض مفصل در هفته های اول ممکن است با درد و تورم زیاد همراه باشد. برای کاهش این عوارض از کمپرس یخ استفاده کنید چرا که سرد کرد می تواند درد را کاهش دهد و تورم اطراف زانو را کم کند. در طول روز 3 یا 4 بار و هربار به مدت 20 دقیقه کمپرس یخ را روی زانو قرار دهید.

از مکمل‌های مخصوص استفاده کنید

یکی از عوارض جراحی زانو سستی و ضعف در آن است که باعث به تعویق افتادن روند بهبودی و راه رفتن بعد از عمل زانو خواهد شد. برای تقویت زانو و از بین برد ضعف آن می توانید از مکمل ها استفاده کنید. البته به هیچ عنوان تجویز خودسرانه نداشته باشید بلکه با توصیه پزشک مصرف کنید.

ورزش کنید و فعال بمانید

یکی از عوامل مهم در افزایش سرعت بهبودی زانو، ورزش کردن است. در هفته های ابتدایی پس از جراحی باید نرمش های ویژه را انجام دهید تا حرکت دادن زانو راحت شود. پس گذشت 6 هفته پزشک اجازه ورزش های ملایم را به بیمار می دهد. تحرک و فعالیت دوره نقاهت را برای شما کوتاه خواهد کرد.

نتیجه گیری

راه رفتن بعد از عمل زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما بیش از همه فرد آسیب دیده باید تلاش کند که با رعایت نکات مراقبتی سریع تر به بهبودی برسد. افرادی که جراحی مفصل انجام می دهند 6 هفته پس از از عمل میتوانند کم کم راه رفتن را شروع کنند. اما بهبودی کامل 12 تا 18 ماه به طول می انجامد و در این مدت لازم است تحت نظر پزشک باشند.

سوالات متداول

پس از جراحی می توان پیاده روی کرد؟

حدود یک ماه بعد از جراحی اجازه پیاده روی در مسافت های کوتاه داده می شود.

انجام چه کارهایی بعد از عمل ممنوع است؟

پس از جراحی نباید بیش از حد به زانو فشار وارد شود. افراد باید فعالیت خود را به تدریج شروع کنند با پزشک و فیزیوتراپ پیش بروند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *